Jak zostać starszą księgową?
Jak zostać starszą księgową?

Pracujesz jako księgowa i marzysz o tym, aby dostać awans? Nie jest to tak proste zadanie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się, co wyróżnia starszą księgową na tle pozostałych pracowników.

Jeżeli masz spore ambicje i zależy Ci na tym, aby zostać starszą księgową, przede wszystkim powinnaś postawić na samorozwój. Ustal sobie konkretny cel i kroki, które musisz zrobić, aby go osiągnąć. Nie zawsze jest to łatwe i wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, jednak w ostateczności jest tego warte. W końcu awans wiąże się z wyższymi zarobkami, prestiżem społecznym, ale również z polepszeniem samopoczucia.

Jakie wymagania są stawiane przed starszą księgową?

Aby mierzyć się z wyzwaniami stawianymi przed starszą księgową, przede wszystkim musisz poznać wymagania i oczekiwania pracodawców. Osoba zatrudniona na takim stanowisku musi mieć wyższe wykształcenie, najlepiej o kierunku finansów i rachunkowości.

Ważne jest także kilkuletnie doświadczenie w dziale księgowości oraz znajomości pakietów Microsoft Office, w szczególności istotny jest program Excel. Mile widziana jest również znajomość programów takich jak SAP.

Oczywiście wiele firm stawia również na znajomość języka angielskiego. W tym przypadku szalenie istotna jest znajomość przepisów z zakresu prawa podatkowego.

Starsza księgowa powinna wyróżniać się dużą samodzielnością, odpowiednim zorganizowaniem własnego czasu pracy, ale również efektywnością w podejmowaniu poszczególnych działań. Często to właśnie pracownik na tym stanowisku kieruje finansami w danej firmie, a zatem musi być odpowiedzialny i powinien mieć świetnie rozwinięte zdolności interpersonalne.