Pracujesz jako księgowa i zaszłaś w ciąże? W takim razie poznaj swoje prawa oraz obowiązki. Przekonaj się jakie są podstawowe zasady, które dotyczą urlopu oraz zasiłku macierzyńskiego.
Każda pracownica, która opłaca składkę chorobową ma prawo do urlopu oraz zasiłku macierzyńskiego. To świadczenie jest wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Urlop macierzyński
Kobieta, która urodzi jedno dziecko przy jednym porodzie może liczyć na 20 tygodni urlopu, z kolei jeżeli urodzi bliźnięta otrzyma 31 tygodni wolnego. Co ważne, tego typu urlop rodzice mogą swobodnie podzielić między sobą. Pozostałą część dni wolnych można przekazać ojcu. Aby spełnić wszystkie formalności, kobieta po urodzeniu dziecka powinna złożyć do pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego. Zawiera on absolutnie podstawowe dane, takie jak imię, nazwisko czy datę urodzenia dziecka.
Zasiłek macierzyński może być wypłacany w trakcie urlopu rodzicielskiego przez okres 52 tygodni po urodzeniu albo przyjęciu na wychowanie jednego dziecka. Wszystkie zasady wypłacania zasiłku są zawarte w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie macierzyństwa i choroby.
Trzeba wiedzieć o tym, że wysokość zasiłku wynosi 100% normalnego wynagrodzenia. Jeżeli jednak pracownica uzna w ciągu 21 dni, że chce korzystać z urlopu rodzicielskiego, wtedy wymiar ulegnie zmniejszeniu i wyniesie 80%.