Czym zajmuje się samodzielna księgowa?
Czym zajmuje się samodzielna księgowa?

Liczby to Twój konik? Liczenie to dla Ciebie prawdziwa przyjemność, a od najmłodszych lat z przyjemnością korzystasz z kalkulatora? W takim razie praca księgowej może być dla Ciebie strzałem w dziesiątkę!

Aby zostać księgową należy oczywiście ukończyć szkołę wyższą. Jeżeli marzysz o tym, aby w przyszłości pracować jako samodzielna księgowa, przede wszystkim powinnaś skupić się na tym, jakie są obowiązki osoby zatrudnionej na tym stanowisku. Jest to ważne, ponieważ księgowa tymi zadaniami zajmuje się każdego dnia przez osiem godzin, zatem musisz być przekonana, że taki charakter pracy odpowiada również Tobie. Na pewno jest to dość monotonne zajęcie dla osób cierpliwych, które trudno jest wyprowadzić z równowagi.

Jakie są obowiązki samodzielnej księgowej?

Osoba zatrudniona na tym stanowisku przede wszystkim sporządza deklaracje podatkowe, dekretuje i księguje dokumenty, prowadzi ewidencje księgowe, a także uzgadnia je z kontami księgi głównej. Ponadto pracownik zatrudniony na tym stanowisku powinien brać aktywny udział w sporządzaniu sprawozdań finansowych według określonych uprzednio standardów. Księgowa zawsze aktywnie współpracuje z instytucjami zewnętrznymi, takimi jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czy też Urząd Skarbowy. Nie da się ukryć, że osoba zatrudniona na tym stanowisku również aktywnie współpracuje z innymi działami spółki, a także z samymi kontrahentami.