Jak kształtują się zarobki w pracy księgowej?
Jak kształtują się zarobki w pracy księgowej?

Jak kształtują się zarobki w pracy księgowej?

Temat wysokości wynagrodzenia jest jednym z bardziej nurtujących dla wszystkich tych, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy, ale nie tylko. Nic dziwnego skoro od wysokości pensji zależy standard życia większości społeczeństwa. Jak zatem wyglądają płace w sektorze księgowym? I co wpływa na ich wysokość? O tym poniżej.

Jak wskazują statystyki, ponad 80% pracowników księgowych stanowią kobiety. Czy zatem wysokość wynagrodzenia odzwierciedla odwieczny problem niższych płac dla kobiet? Niekoniecznie. W tym przypadku mediana wynosi 3500 zł brutto. Oznacza to, że 50% pracowników zarabia powyżej tej kwoty, a kolejna część poniżej. Z kolei średnia zarobków kształtuje się na poziomie od 2000 zł do 8000 zł. Wiele osób zastanawia się, z czego wynika taka rozpiętość wysokości wynagrodzenia. Spieszę zatem z odpowiedzią.

Praca księgowa obejmuje dość szerokie pojęcie. W jej ramach wykonywanych jest wiele profesji od młodszego księgowego poprzez księgowego, a na starszym samodzielnym specjaliście skończywszy. Ponadto ma tutaj znaczenie wielkość firmy oraz wysokość jej kapitału. Z kolei sam pracownik zwiększa poziom swojego wynagrodzenia wraz ze zdobywanym stażem zawodowym, umiejętnościami oraz podnoszeniem kwalifikacji zawodowych.

Warto także podkreślić, że praca księgowa jest branżą dynamiczną. Wykonywana jest w oparciu o zmieniające się przepisy podatkowe i skarbowe. W związku z powyższym pracownicy są zobowiązani do stałej edukacji w tym zakresie.