Komu potrzebna jest księgowa?
Komu potrzebna jest księgowa?

Komu potrzebna jest księgowa?

Jeżeli na pytanie postawione w tytule odpowiadasz w myślach, że tylko i wyłącznie wielkim koncernom i przedsiębiorstwom, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Praca księgowa od kuchni

Większości z nas to zajęcie kojarzy się ze żmudnym wystawianiem faktur. W praktyce jednak praca księgowa to przede wszystkim dekretacja, czyli księgowanie dokumentów. Mogą to być zarówno faktury sprzedażowe, jak i kosztowe. Choć w wielu firmach jest tak, że do wystawiania tych pierwszych są upoważnione osoby z działu sprzedaży, czy chociażby obsługi klienta. Koniec miesiąca, bądź kwartału (jeżeli jednostka gospodarcza rozlicza się kwartalnie) to czas szczególnej pracy w działach księgowości. To zazwyczaj wówczas odbywa się spinanie wszelkiej dokumentacji. Chodzi o to, aby w bilansie, czyli zestawieniu przychodów i kosztów, wszystko się zgadzało. W praktyce aktywa powinny być równe pasywom. Oznacza to, że każdy składnik majątku przedsiębiorstwa powinien mieć swoje źródło finansowania.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

 A co w takim razie z najmniejszymi graczami rynkowymi? Okazuje się, że nawet mikro firmy zobligowane są do rozliczania z instytucjami finansowymi takimi jak ZUS czy Urząd Skarbowy. W praktyce ich właściciele również potrzebują księgowości. Owszem część obowiązków wykonują samodzielnie, jednak dekretacja dokumentów wymaga już sporej wiedzy i umiejętności z zakresu księgowości.

Jak się zatem okazuje, nieważna jest wielkość firmy, ani nawet ilość zatrudnianych pracowników. Praca księgowa jest nieodzownym elementem w funkcjonowaniu każdej jednostki gospodarczej.