Skrupulatna i sumienna, czyli prawdziwa księgowa!
Skrupulatna i sumienna, czyli prawdziwa księgowa!

Jaka jest prawdziwa księgowa? Przede wszystkim skrupulatna, a także sumienna. Jest to zawód, który jest niezwykle złożony i skupia się na realizacji określonych zadań. Poznaj tajniki tego fachu!

W praktycznie każdej firmie jest księgowa. Jeżeli nie jest ona zatrudniona w kadrach, wtedy przedsiębiorstwo najprawdopodobniej korzysta z usług zewnętrznej firmy, która zajmuje się rozliczaniem przychodów, a także rozchodów. W dokumentacji księgowej musi panować pełna zgodność, ponieważ wszelkie papiery mogą zostać skontrolowane w ciągu pięciu lat przez Urząd Skarbowy. Kontrole są przeprowadzane dość często, właśnie dlatego szefostwo dba o to, aby na stanowisku księgowej znajdowała się wykwalifikowana osoba.

Księgowa musi być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami

Bardzo istotnym elementem jest nieustanna edukacja i rozwój księgowej. Nawet osoba z wieloletnim doświadczeniem nieustannie musi się doszkalać i szlifować swój warsztat. Tylko wtedy będzie na bieżąco ze wszystkimi nowinkami, dzięki którym będzie mogła odpowiednio prowadzić wszelką dokumentację konkretnej firmy. Ma to ogromne znaczenie i wpływa na jakość ksiąg rachunkowych.

Ale to nie wszystko, ponieważ nierzadko osoba zatrudniona na tym stanowisku musi również tłumaczyć pracownikom innych działów funkcjonowanie poszczególnych zależności. Jest to szczególnie istotne, na przykład w dziale obsługi klienta.