Studenci coraz chętniej wybierają księgowość
Studenci coraz chętniej wybierają księgowość

Studenci coraz chętniej wybierają księgowość

Dane publikowane przez uczelnie wyższe jednoznaczne wskazują, że wzrasta liczba osób, które wybierają księgowość jako wymarzony kierunek studiów. Dlaczego tak się dzieje? I czy można znaleźć zatrudnienie z takim wykształceniem? O tym w dalszej części materiału.

Nauki ekonomiczno-społeczne versus techniczne

 Od wielu już lat panuje tendencja na studiowanie takich kierunków jak np. zarządzanie, ekonomia, turystyka, stosunki międzynarodowe, czy administracja i bezpieczeństwo publiczne. Blok tychże kierunków jest niejako w opozycji do bardzo wymagającej (zdaniem większości młodych ludzi) matematyki, fizyki, czy chemii. Nic zatem dziwnego, że wraz ze wzrostem zainteresowania naukami ekonomiczno- społecznymi, zaczęto baczniej przyglądać się rachunkowości oraz księgowości.

 Księgowość, a matematyka

Choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, iż praca księgowego ma bardzo wiele wspólnego ze znienawidzoną matematyką, w praktyce wcale tak nie jest. Wszakże zasady sporządzania dokumentów księgowych to nie nauka żmudnych wzorów. Z kolei rachunek kosztów w przedsiębiorstwie nie wymaga biegłej znajomości całek i macierzy. Zaś pomiar ryzyka gospodarczego opiera się w głównej mierze na analizie sprawozdań finansowych, a nie rachunku prawdopodobieństwa. Jednym słowem, praca księgowa to nie czysta matematyka w najgroźniejszym wydaniu.

Dodatkowym atutem, który zachęca młodych ludzi do studiowania na tym kierunku, jest możliwość znalezienie bardzo dobrze płatnej pracy. Poza atrakcyjnymi zarobkami studentów kusi także mnogość potencjalnych miejsc pracy. Nie tylko w największych miastach jak grzyby po deszczu powstają biura finansowo-księgowe. Warto także podkreślić, iż praca księgowa może być wykonywana zdalnie.