Czym się zajmuje samodzielna księgowa?
Czym się zajmuje samodzielna księgowa?

Czym się zajmuje samodzielna księgowa?

Często w ofertach pracy można znaleźć wyróżnienie na młodszą księgową, czy też samodzielną księgową. Warto znać rozwinięcie tego ostatniego pojęcia, zanim zaaplikuje się na to właśnie stanowisko.

Jakie obowiązki ma samodzielna księgowa?

Pracownik na tym stanowisku kontroluje dokumenty nie tylko pod względem formalnym, ale również i rachunkowym. Księgowa musi przygotowywać wszelkie przelewy do płatności, a ponadto księguje wyciągi bankowe. Istotne na tym stanowisku jest również samo wystawianie dokumentów sprzedaży oraz tworzenie, a przede wszystkim egzekwowanie wszelkich procedur kontrolnych. Ważna jest także optymalizacja procesów księgowo-finansowych.

Księgowa nierzadko jest również odpowiedzialna za windykację ewentualnych należności. Musi przygotowywać deklaracje podatkowe, okresowe sprawozdania, raporty z wykonania budżetu, a także i analizy na potrzeby samego zarządu. Warto dodać, że pracownik na tym stanowisku przygotowuje również półroczne oraz roczne rozliczenia wszelkich kosztów.

Zadania powierzone samodzielnej księgowej z pewnością nie należą do najłatwiejszych. Sama praca jest bardzo skomplikowana i wymagająca. Stąd też pracownicy na tym stanowisku powinni posiadać odpowiednie wykształcenie, a ponadto mieć długoletnie doświadczenie na takim samym, czy też podobnym stanowisku. Aby zostać samodzielną księgową należy pokonać bardzo długą drogę.