Praca to nie tylko cel sam w sobie. To także swego rodzaju misja, w której pomagamy innym ludziom. Dlaczego zatem tak trudno jest znaleźć dobrego i wykwalifikowanego specjalistę? Poszukajmy wspólnie odpowiedzi na przykładzie pracy księgowej.
Edukacja, a właściwie jej brak
U podłoża wielu niepowodzeń w biznesie, bardzo często leży niewłaściwy system szkolnictwa. Brzmi trywialnie? A jednak ma to olbrzymie znaczenie w przypadku kształtowania młodych ludzi, którzy następnie zasilają szeregi działów księgowych. Nie chodzi o przygotowanie merytoryczne, bo to jest z reguły książkowe. Niestety w praktyce wiedza teoretyczna ma stosunkowo niewielkie zastosowanie. Dlatego uczelnie wyższe powinny przede wszystkim uczyć przyszłych księgowych świadomego podejmowania decyzji oraz brania za nie odpowiedzialności.
Praktyka, która nie czyni mistrza
Wracając do przełożenia teorii na czyny, trzeba przyznać, że pozostajemy daleko w tyle. Bardzo często absolwenci księgowości mają niemały problem z zastosowaniem w swojej pierwszej pracy wiedzy, którą zdobyli na studiach. Powód może niejednokrotnie tkwić w nich samych. Często też okazuje się, że nie mieli oni wystarczającej ilości działań czysto praktycznych.
Naturalny brak predyspozycji
Kolejny powód, dla którego tak trudno jest znaleźć odpowiednią księgową to indywidualne predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Ściślej rzecz ujmując, ich ogólny brak. Praca księgowa to nie tylko mozolne kalkulacje. To także umiejętność współpracy z klientem, czy współpracownikami.
Człowiek człowiekowi wilkiem
U podłoża wielu nieporozumień, nie tylko na polu zawodowym, leży brak komunikacji. Czasem też jest ona niewłaściwa. To z kolei przeradza się w liczne pretensje i żal.
To tylko kilka z powodów, dla których tak trudno jest znaleźć dobrą księgową. Dlatego, jeżeli już uda wam się to zrobić, pamiętajcie, aby strzec jej bardzo dokładnie. A gdy jesteście po drugiej stronie, czyli to wy świadczycie pracę księgową, pamiętajcie o najczęstszych błędach. Wszystko po to, by ich unikać.