Minusy pracy księgowej
Minusy pracy księgowej

Minusy pracy księgowej

Magiczny i zarazem tajemniczy świat liczb to marzenie wielu młodych umysłów ścisłych i nie tylko. Czy praca księgowa posiada jakieś wady? Jeśli tak, czy można sobie z nimi radzić? O tym poniżej. Zapraszam.

Monotonia połączona z wysokim stopniem ryzyka

Już na początku warto podkreślić, że osoby twórcze, kreatywne oraz takie, które lubią, gdy dużo wokół się dzieje, mogą się w księgowości zanudzić. Jest to zajęcie dość monotonne. Codzienna praca polega na schematycznym wprowadzaniu dokumentów, księgowaniu itd. Dekretacja faktur raczej nie zapewnia adrenaliny. Z drugiej jednak strony, jakakolwiek niezgodność w dokumentach może sprawić, że cały dział księgowy stanie nagle na głowie. Należy być wówczas przygotowanym na żmudne sprawdzanie i poszukiwanie popełnionego błędu. Księgi rachunkowe muszą być zawsze zgodne i przejrzyste. Aktywa muszą mieć zawsze swoje źródła finansowania, czyli pasywa. W przeciwnym wypadku, urząd skarbowy może pociągnąć do odpowiedzialności nawet  pracowników księgowych.

Jak temu zaradzić? Wybierać pracę księgową tylko w przypadku, gdy odpowiada nam monotonny i przewidywalny tryb pracy. Z kolei stopień ryzyka można zminimalizować poprzez bardzo rzetelne i precyzyjne wprowadzanie dokumentów.

Zajadanie stresów i brak ruchu

Kolejny negatywny aspekt pracy księgowej to siedzący tryb pracy. Dotyczy to wielu profesji. Jednak biorąc pod uwagę monotonię w działach księgowych, jest to podwójnie niebezpiecznie. Dlaczego? Ponieważ pracownicy ci bardzo często zajadają stres wynikający z wysokiego stopnia odpowiedzialności w pracy. Ponadto jedzą przed monitorami z przyzwyczajenia. Biorąc pod uwagę fakt, że nie ma tutaj mowy o jakiejkolwiek dawce ruchu (wyłączając wyjście do toalety), mamy problemy z nadwagą.

W jaki sposób radzić sobie z tymi problemami? Najlepiej poprzez narzucenie sobie dyscypliny w zakresie odżywiania. Dodatkowo warto wypracować sobie własny system codziennej dawki ruchu w miejscu pracy, a po pracy najlepiej basen, siłownia lub bieżnia.