Walka z bólem pleców w pracy księgowej
Walka z bólem pleców w pracy księgowej

Walka z bólem pleców w pracy księgowej

Żyjemy w czasach, w których zdecydowana większość społeczeństwa prowadzi siedzący tryb życia. Wymusza to na nas praca (przeważnie przed ekranem komputera) i nieodpowiedni tryb życia. W jaki sposób pracownicy księgowości radzą sobie z uciążliwym bólem pleców? Szczegóły poniżej.

Prewencja przede wszystkim

Znane porzekadło mówi, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku wszelkich schorzeń w tym także bólu pleców. Już na samym początku swojej kariery zawodowej warto zadbać o ergonomiczne stanowisko pracy z komputerem. W praktyce oznacza to umiejscowienie monitora na odpowiedniej wysokości oraz dostosowanie siedziska do biurka. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można poprosić o wskazówki inspektora bhp.

Zdrowe nawyki

Kolejny bardzo istotny aspekt to wyrabianie pozytywnych nawyków. Praca księgowa w dużej mierze wymaga stałej pozycji przed komputerem. Tym bardziej warto pamiętać o robieniu krótkich przerw. W tym czasie rekomendowane jest wykonywanie prostych ćwiczeń, które pomagają w odciążeniu pleców.

Reasumując, każda praca, która wymaga stałej pozycji przez wiele godzin, może być przyczyną wielu schorzeń. Praca przy komputerze to przede wszystkim problemy z bólem pleców, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Dlatego pracownicy działów księgowych powinni zapobiegać tym dolegliwościom poprzez zadbanie o to, aby ich stanowisko pracy było ergonomiczne. Ponadto winni oni pracować nad przestrzeganiem zdrowych nawyków podczas codziennych obowiązków.