Podobno człowiek uczy się przez całe życie. Jak jest w praktyce? Okazuje się, że wielu Polaków kończy swoją edukację na etapie szkoły. Z drugiej strony, ze wszech stron dociera do nas cała masa informacji i możliwości poszerzania swoich horyzontów myślowych. Jak wygląda sprawa edukacji w pracy księgowej? O tym poniżej.
Litera prawa
Tak się składa, że każdy księgowy pracuje w oparciu o obowiązujące przepisy i normy prawne. A te, jak wiadomo, bardzo często ulegają różnego rodzaju zmianom. Dlatego warto nieustannie się dokształcać, ponieważ prowadzenie dokumentacji finansowo-księgowej wymaga spójności z literą prawa.
Prawo pracy
Kolejnym aspektem, z którym ma do czynienia wielu pracowników księgowości to kadry i płace. Te działania z kolei wymuszają na pracownikach znajomość aktualnych zagadnień z tego zakresu. Dotyczą one zarówno sposobów rozliczania, jak i np. naliczania urlopów wypoczynkowych. Ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której księgowy polegałby jedynie na wiedzy zdobytej podczas studiów.
Podsumowując, praca w księgowości, choć na pozór wydaje się schematyczna i powtarzalna, również wymaga stałej edukacji. Niekiedy także podnoszenia swoich kwalifikacji np. obsługa nowych programów rozliczeniowych. Warto jednak pamiętać, że systematyczna nauka powinna być nieodzownym elementem życia każdego człowieka, bez względu na wykształcenie i wiek.